#wszechmocne

Ada Klimaszewska - pomysłodawczyni Różowej Skrzyneczki

Autor: MBAN / Data: 05.09.2023
Ada Klimaszewska

Dla wrocławskiej społecznicy Ady Klimaszewskiej najważniejsze jest współdziałanie. Dobrze wie, że tylko razem możemy sprawić, aby dziewczynkom i kobietom (ale nie tylko!) żyło się w naszym kraju lepiej.

Dla Ady Klimaszewskiej miesiączka nie jest tematem tabu. Bo niby dlaczego, przecież to zupełnie normalna sprawa. Aktywnie działa, aby zrozumieli to też inni – zwłaszcza delikatni mężczyźni, którzy na widok podpaski zamykają oczy, bo "to nie wypada". Tymczasem tabu menstruacyjne to poważny społeczny problem. Walcząc o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny, Ada często słyszała, że seksualizuje dzieci. Mimo przeciwności się nie poddała, bo rzetelna edukacja na temat menstruacji jest dla niej najważniejsza.

Feministka, aktywistka, społecznica

Ada mieszka we Wrocławiu, gdzie rozpoczęła swoją działalność społeczną w skali lokalnej. Jest absolwentką filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, Szkoły Inicjatyw Strażniczych Watchdog Polska oraz szkolenia "Seksuologia rozwojowa dzieci i młodzieży" na SWPS. Na co dzień zajmuje się administracją, marketingiem i komunikacją w organizacji pozarządowej.

Należy do Stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów, Dolnośląskiego Kongresu Kobiet oraz Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Interesuje się wrocławską HERstorią, czyli ciekawymi kobietami, które związały swoje losy z tym miastem, a o których wciąż jest zbyt cicho w przestrzeni publicznej. Nie brakuje wśród nich pisarek, malarek, aktywistek, polityczek i naukowczyń. Feministek.

Podpaska jako broń w walce z wykluczeniem

Największym i najbardziej medialnym sukcesem Ady jest oczywiście zapoczątkowana w 2019 roku Różowa Skrzyneczka. Pomysł pojawił się w trakcie dyskusji o kobietach bezdomnych, które nie mają dostępu do środków podstawowej higieny, i szybko rozrósł się do niesamowitych rozmiarów.

Metalowe szafeczki z podpaskami, tamponami, wkładkami i nawilżanymi chusteczkami pojawiły się w szkołach, na uczelniach, w szpitalach i niezliczonych innych instytucjach, które chętnie z Adą współpracują. Darmowe podpaski znikają jak woda, co tylko obrazuje skalę problemu i menstruacyjnego wykluczenia, z jakim mamy do czynienia na co dzień. Jak czytamy na stronie fundacji:

Aż 4 proc. kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób.

Nominowana przez czytelniczki w plebiscycie #Wszechmocne

Kobiety w całej Polsce widzą i doceniają determinację Ady Klimaszewskiej. To właśnie czytelniczki postanowiły wyróżnić ją w plebiscycie i same zgłosiły jej kandydaturę. Uzasadnienie nominacji warto zacytować, bo zwraca uwagę na to, jakim problemem w Polsce nadal są środki higieny menstruacyjnej:

[Ada] To osoba, która stoi za ideą różowych skrzyneczek, dzięki czemu w Polsce kobiety zyskały dostęp do środków higienicznych w publicznych toaletach. Coś, co w wielu krajach jest standardem, jak mydło i papier, w Polsce dzięki Adzie zaczyna być powoli zauważane. Różowa skrzyneczka robi naprawdę wielką robotę i Ada zasługuje na zauważenie bardziej niż celebrytki z Instagrama.

Ada Klimaszewska jest nominowana w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet. Laureatkę w tej kategorii wyłoni jury.