#wszechmocne

Aleksandra Mirosław - pokazuje, jak walczyć o marzenia

Autor: Katarzyna Mieszawska / Data: 31.08.2023
Aleksandra Mirosław

Uwielbia sport i rywalizację, ale nie boi się przyznać do błędów. Jest wielokrotną rekordzistką świata we wspinaczce na szybkość, pięciokrotnie zdobyła tytuł Mistrzyni Świata.

Na świat przychodzi 2 lutego 1994 roku w Lublinie, a już w wieku siedmiu lat zaczyna przygodę ze sportem. Początkowo nie myślała jednak o wspinaczce sportowej, lecz o karierze pływaczki. W wieku 13 lat, pod wpływem sukcesów starszej siostry Małgorzaty, decyduje się jednak na treningi wspinaczkowe. Już po dwóch latach udaje jej się osiągnąć międzynarodowy sukces i w 2009 roku po raz pierwszy zdobywa tytuł Mistrzyni Świata Juniorów. Ten wyczyn powtórzy jeszcze raz w 2011 i 2013 roku.

Wciąż wyżej i wyżej

W kolejnych latach Aleksandra Mirosław pięła się coraz wyżej, a wraz z nią lista sukcesów, które zdobywa. W 2013 roku wywalczyła nie tylko Mistrzostwa Świata Juniorów w Kanadzie, ale także Puchar Świata w Chinach. Zawrotne tempo osiągnięć sprawia, że zawodniczka chce więcej, lecz boi się presji związanej z nałożonymi na nią oczekiwaniami. 

Po sukcesach w 2018 i 2019 roku, kiedy to zdobyła złoty metal i tytuł Mistrzyni Świata we wspinaczce na czas, w 2023 roku podczas półfinału mistrzostw świata w Bernie popełniła błąd. Na ścianę wbiegła wolniej niż rywalka, przez co nie otrzymała bezpośredniej kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. To jednak jej nie złamało. Aleksandra Mirosław ze starcia wychodzi z podniesioną głową i pokazuje, że o marzenia należy walczyć do końca. 

Igrzyska Olimpijskie są na wyciągnięcie ręki

15 września Aleksandra Mirosław ponownie zawalczy o awans do Igrzysk. Na nadchodzących europejskich zawodach kwalifikacyjnych w Rzymie, 29-latka pojawi się mądrzejsza o nowe doświadczenia. Jak sama przyznała w rozmowie z Grzegorzem Wojnarowskim dla portalu WP Sportowe Fakty "Zdobyłam coś zdecydowanie ważniejszego i cenniejszego (...) jestem z siebie dumna, że po utracie szansy na złoto i wypuszczeniu z ręki biletu do Paryża, potrafiłam pogodzić się sama ze sobą i wybaczyć sobie błędy". 

Warto przypomnieć, że tylko w tym roku Aleksandra Mirosław pobiła swój własny rekord świata i 28 kwietnia, podczas zawodów Pucharu Świata w Seulu, wbiegła na szczyt w czasie 6,25 sekundy. W trakcie Igrzysk Europejskich w Krakowie zdobywa II miejsce, a udział w Mistrzostwach Świata w Bernie sprawia, że staje na podium z brązowym medalem, będąc tym samym jedną z trzech najszybciej wspinających się kobiet na świecie.

Udowadnia, że nie ma dla niej limitów

Aleksandra Mirosław od 2019 roku nieprzerwanie do 2023 roku wygrywa w Pucharze Świat. Po kilkukrotnym poprawieniu własnego rekordu świata, podczas starcia w Seulu, wygrywa kolejne zawody w Dżakarcie i Salt Lake City czym zadziwia cały świat. Jak sama przyznaje, wierzy, że wszystko w życiu dzieje się z jakiegoś konkretnego powodu, a ona jest właśnie na etapie jego odkrywania, czym daje niesamowity przykład wszystkim kobietom, że warto walczyć o swoje marzenia i przesuwać wyznaczoną granicę.

My wierzymy, że jeszcze wiele niezwykłych rzeczy czeka na Aleksandrę, dlatego też trzymamy kciuki za kolejne starty i awans do Igrzysk Olimpijskich.

Aleksandra Mirosław jest nominowana w plebiscycie #Wszechmocne w kategorii sport