#wszechmocne

Dr Agata Błasiak. Jej odkrycia pomogą chorym na raka i COVID-19

Data: 17.08.2022
Agata Błasiak

Dr Agata Błasiak zaprojektowała urządzenie, które znacznie ułatwiło wykrywanie cząsteczek koronawirusa, a aplikacje, nad którymi pracuje, mają szansę trwale zmienić oblicze współczesnej medycyny.

Dr Agata Błasiak wyjechała z Polski 12 lat temu. Obecnie stoi na czele wydziału Digital Health Innovation na National University w Singapurze. Choć w środowisku naukowców zajmujących się medycyną cyfrową jej nazwisko jest doskonale znane, w ojczyźnie zrobiło się o niej głośno, gdy została wpisana na prestiżową listę najlepszych naukowców i naukowczyń poniżej 35. roku życia przygotowaną przez magazyn "MIT Technology Review".

Dr Agata Błasiak postawiła na medycynę cyfrową

Dr Agata Błasiak od zawsze chciała, by prowadzone przez nią badania miały bezpośredni wpływ na dobro pacjentów i usprawnienie pracy lekarzy. To dlatego postawiła na medycynę cyfrową. - Mówiąc najogólniej, chodzi o to, by wspomóc system zdrowotny, używając cyfrowych technologii. To może być na przykład gra wywołująca takie stany skupienia, które możemy wykorzystać w leczeniu ADHD. Ale także aplikacja, która bez udziału lekarza jest w stanie przeprowadzić terapię uzależnień, np. od nikotyny lub u osób mających stany depresyjne – wyjaśnia.

Przyznaje, że takie rozwiązania, każdorazowo konsultowane ze sztabem lekarzy i przechodzące rygorystyczne testy, mają szansę złagodzić kryzys związany z brakiem wystarczającej liczby medyków. Są także alternatywą dla klasycznych teleporad i mogą uratować zdrowie pacjenta np. podczas izolacji.

Rozgłos dr Agacie Błasiak przyniósł pomysł, na który wpadła na początku pandemii koronawirusa. Latem 2020 roku zaprojektowała narzędzie do zbierania śliny, czyli "spluwaczkę". Pandemia całkiem zmieniła rynek i singapurscy profesorowie nie byli w stanie znaleźć czegoś, co mogłoby spełniać taką rolę. Zainspirowała się tutką do dekorowania tortów i tak powstał prototyp, który nie tylko był łatwo dostępny, ale pozwalał także na rozbicie śliny, przez co ślina chorego stawała się substancją dużo łatwiejszą do dalszej analizy – w tym przypadku wykrywania cząsteczek wirusa.

Trwają prace nad platformą

Obecnie dr Agata Błasiak pracuje nad platformą, która ma szansę zwiększyć skuteczność różnych terapii, także tych stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych.

W Singapurze niezwykłe jest podejście rządu, który na naukę przeznacza naprawdę duże pieniądze, a medycynę cyfrową wpisał w swój plan rozwoju. Dzięki temu nasze projekty moją faktycznie wchodzić w życie i zmieniać rzeczywistość lekarzy i pacjentów na lepsze – mówiła naukowczyni Wirtualnej Polsce.

Dzięki wpisaniu na prestiżową listę "MIT Technology Review" odbywa coraz więcej spotkań z lekarzami, którzy są zainteresowani wprowadzeniem proponowanych przez nią rozwiązań.

- To bardzo ważne, żeby budować zaufanie po obu stronach. Wreszcie – dzięki nagrodom miałam też okazję opowiedzieć o mojej pracy w języku polskim, czego nie robiłam od dawna. To było wyzwanie, z którego bardzo się cieszę – przyznaje dr Agata Błasiak.

Agata Błasiak jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w nauce. Masz swoją kandydatkę? Zgłoś ją w poniższym formularzu! W tej lub sześciu innych kategoriach: