#wszechmocne

Dr Anna Zawadzka dokonała przełomowego odkrycia. Wkrótce może uratować miliony osób cierpiących na chorobę Alzheimera

Autor: Katarzyna Mieszawska / Data: 31.08.2023
dr Anna Zawadzka

Według WHO na całym świecie chorych na Alzheimera jest aż 55 milionów, a do roku 2050 ta liczba może się podwoić. Statystyki są przerażające, jednak jest nadzieja. Jest nią odkrycie polskiej naukowczyni dr Anny Zawadzkiej.

Alzheimer. Choroba stanowiąca globalny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Po raz pierwszy nieuleczalne schorzenie zostało opisane w 1906 roku przez niemieckiego neuropatologa, od którego nazwiska pochodzi jego nazwa. Od tego czasu liczba osób, u których rozpoznano chorobę, wciąż rośnie. Nieuleczalna i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Objawia się trudnością w przypomnieniu sobie niedawnych zdarzeń, drażliwością, agresją, wahaniami nastroju, trudnościami językowymi. Finalnie prowadzi do całkowitej utraty pamięci.

Alzheimer przeraża nie tylko osoby po 65. roku życia, ale też młodsze roczniki i ich bliskich. Okazuje się, że dzięki naukowczyni z Uniwersytetu Warszawskiego, na horyzoncie pojawia się promień nadziei. Szansa na odmianę życia milionów osób na całym świecie zostaje "dostarczona" przez Polkę — dr Annę Zawadzką.

Święty Graal w leczeniu choroby Alzheimera

Naukowcy od lat próbują znaleźć skuteczne rozwiązanie, które pomogłoby spowolnić lub całkowicie zatrzymać przebieg choroby Alzheimera. Badaczka dr Anna Zawadzka odkryła nowy związek chemiczny, który okazuje się być pięć tysięcy razy silniejszy, a także mniej toksyczny od leków stosowanych do tej pory. Trop został poddany szeregowi badań, a także opracowany w interdyscyplinarnym zespole.

Specjaliści z różnych dziedzin, od syntezy organicznej, przez nanotechnologię, pracowali, aby sprawdzić strukturę krystaliczną oraz właściwości elektrochemiczne i optyczne, pochodnej tetrahydroakrydyny. To właśnie ten związek może mieć rewolucyjne właściwości w leczeniu choroby Alzheimera.

Dokonała przełomu, który może odmienić życie milionów

Po odkryciu, dokonanym przez dr Zawadzką, rusza lawina badań. Zespół naukowców z Instytutu Medycyny Doświadczanej i Klinicznej PAN, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Leków, a także badacze UW dokładnie sprawdzili pochodną tetrahydrokrydyny. Nowy trop dr Anny Zawadzkiej zostały także opisany w czasopiśmie naukowym "Physical Chemistry Chemical Physics", które publikuje wysokiej jakości badania z zakresu chemii.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, to właśnie ten związek, samodzielny lub związany z nanometrowej wielkości cząstkami złota, może przyczynić się do zahamowania aktywności acetylocholiesterazy — enzymu odpowiedzialnego za hydrolizę acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, którego deficyt obserwowany jest u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Leczenie Alzheimera to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ do tej pory brakuje skutecznego leku, zdolnego zahamować postępy choroby. Niemniej jednak pojawienie się nowego związku chemicznego, odkrytego przez dr Annę Zawadzką, wzbudza nadzieję na opracowanie terapii. Terapii, która byłaby w stanie opóźnić rozwój schorzenia oraz polepszyć jakość życia osób cierpiących na tę dolegliwość.

Jesteśmy przekonane, że to właśnie dzięki takim osobom, jak dr Anna Zawadzka, zmagania z nieuleczalnymi chorobami staną się realne do pokonania.

Dr Anna Zawadzka jest nominowana w plebiscycie #Wszechmocne w kategorii nauka.