Dr hab. Izabela Kowalska-Leszczyńska - Polka, która pracuje dla NASA
Dr hab. Izabela Kowalska-Leszczyńska jest astrofizyczką. Brała udział w tworzeniu interferometru, urządzenia, za które w 2017 roku trzech badaczy otrzymało Nagrodę Nobla. Razem z pięcioma innymi naukowcami tworzy urządzenie na zlecenie NASA. Oto nominowane w kategorii #Wszechmocne w nauce.
Izabela Kowalska-Leszczyńska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie otrzymała tytuł doktora astronomii i astrofizyki. Początkowo chciała zostać archeologiem, jednak kiedy po raz pierwszy odwiedziła Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, zakochała się w astronomii. Jako 16-latka zbudowała swój pierwszy teleskop. Już wtedy wiedziała, że swoją przyszłość zwiąże z nauką.
Izabela Kowalska-Leszczyńska nominowana w kategorii #Wszechmocne w nauce
Teleskop zbudowała z dwóch dużych kawałków szkła i rury budowlanej. Urządzenie umożliwiło jej obserwowanie Słońca i Księżyca. Na studiach zainteresowała się astronomią obserwacyjną, astrofizyką teoretyczną i falami grawitacyjnymi.
Razem z 1500 naukowcami z całego świata pracowała przy analizie danych zbieranych przez interferometry, który ostatecznie odkryły fale grawitacyjne. Dzięki niemu w 2017 roku trzech badaczy było w stanie udowodnić ich istnienie, za co otrzymali Nagrodę Nobla.
Po zakończeniu projektu i urodzeniu pierwszego dziecka dołączyła do zespołu Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie zajmuje się badaniem heliosfery. - Ale tak naprawdę to praca biurowa, siedzę i robię symulacje związane z kosmosem — mówiła w wywiadzie opublikowanym na łamach "Wysokich Obcasów".
Dr hab. Izabela Kowalska-Leszczyńska — pracuje dla NASA
Piętnaście lat temu NASA wysłała sondę kosmiczną, dzięki której powstała mapa nieba. W 2025 roku agencja planuje wysłać w kosmos satelitę IMAP, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o kosmosie. Na satelicie zostanie umieszczone urządzenie o nazwie GLOWS. Izabela Kowalska-Leszczyńska jest jednym z pięciu naukowców, którzy mają swój udział przy tworzeniu tego projektu.
"Jest to fotometr, który pozwoli policzyć fotony z poświaty heliosferycznej, a dzięki temu będziemy mogli lepiej poznać wiatr słoneczny. Co nam to da? Zaspokojenie ciekawości. A kiedyś być może pozwoli zrozumieć coś, o czym dziś nawet nie wiemy, czym jest — mówiła w rozmowie z Marzeną Filipczak.
Astrofizyczka zajęła się kalibracją fotonów w urządzeniu. Start rakiety zaplanowano na początek 2025 roku. Osiągnięcia Izabeli Kowalskiej-Leszczyńskiej zwracają uwagę na rolę kobiet w świecie nauki. Jak widać, ogranicza je tylko kosmos.
Pozostałe nominowane w kategorii #Wszechmocne w sztuce możesz sprawdzić TUTAJ.