#wszechmocne

Grażyna Torbicka. Dziennikarka, feministka, legenda polskiej telewizji

Autor: Aleksandra Lewandowska / Data: 29.09.2022
Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka to ikona dziennikarstwa. Choć pracę w mediach rozpoczęła od debiutu w Telewizji Polskiej w programie "Sportowa niedziela", szybko okazało się, że jej największą miłością jest kino. To ona jako pierwsza przeprowadzała wywiady z największymi gwiazdami Hollywood.

"Profesjonalna, skromna, naturalna" - te przymiotniki na temat Grażyny Torbickiej pojawiają się najczęściej w Waszych zgłoszeniach. Cenicie ją za dorobek dziennikarski i ogromną klasę.

- Od wielu lat znakomicie przygotowana i z pasją oddana swojej pracy. "Kocham kino", "Dwa brzegi" i wiele innych projektów to perełki. Do tego wielka kultura osobista i klasa - pisze jedna z czytelniczek.

- Konsekwentna i wierna pasji jaką jest film, niezwykły fachowiec w tej dziedzinie. Z ogromną świadomością i dystansem do świata fleszy zarządza swoją marką. Nie zabiega o popularność, choć pewnie przy minimalnym wysiłku dałoby to jej ogromne profity finansowe. Nie poddaje się ogłupiającym nas trendom, wręcz przeciwnie, dzięki jej zaangażowaniu, możemy być choć o cent mądrzejsi i wrażliwsi na sztukę, przede wszystkim filmową.

Grażyna Torbicka: Ikona dziennikarstwa

Dziennikarka przez wiele lat była kojarzona głównie z Telewizją Polską. Od 1994 do 2016 roku współprowadziła program "Kocham Kino". Odeszła, gdy bez jej wiedzy dołączono do audycji propagandową pogadankę na temat produkcji "Ida".

- Stwierdziłam, że skoro przestałam mieć wpływ na to, co pokazywane jest w moim programie, to muszę odejść - powiedziała wówczas w rozmowie z portalem Plejada.

Grażyna Torbicka jako jedna z pierwszych dziennikarek z Polski przeprowadzała wywiady z największymi gwiazdami Hollywood. Z tego też względu miała przyjemność pojawiać się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, na który jeździ od ponad 20 lat. Dziś jest posiadaczką akredytacji na najważniejsze imprezy filmowe.

Mimo odejścia z Telewizji Polskiej Grażyna Torbicka z dziennikarstwa nie zrezygnowała. Od czterech lat prowadzi autorską audycję na kanale TVN Fabuła "Grażyna Torbicka zaprasza", gdzie gości wielu znanych aktorów i twórców filmowych. O kinematografii opowiada także w piątkowym programie Radia Zet "Kocham Cię kino".

Nie tylko dziennikarka, ale i feministka

Grażyna Torbicka rzadko kiedy wygłasza publicznie swoją opinię na tematy społeczne. Kiedy sprawy dotyczą jednak kobiet, ich praw i wyborów, nie ukrywa własnego zdania. Podczas konferencji "Feministki, sufrażystki, emancypantki" z okazji 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety, dziennikarka wyjaśniła, czym jest dla niej feminizm.


Feminizm to partnerstwo, wzajemny szacunek w relacjach z mężczyznami, dostrzeganie wzajemnych zalet i wad. Kobieta i mężczyzna to nie wrogowie, to przyjaciele. Powinnyśmy używać naszej siły do wciągania ich do wspólnego budowania świata - powiedziała.

Ona sama wychowała się w domu, w którym wybory kobiet były szanowane i wspierane.


Kiedy tata dostał awans do Warszawy, cieszył się, że jest to szansa zarówno dla mamy, jak i dla mnie do lepszego rozwoju zawodowego i edukacyjnego - zaznaczyła Torbicka.

Grażyna Torbicka jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w dziennikarstwie.