#wszechmocne

Justyna Suchanek - nie boi się mówić o chorobach psychicznych

Autor: Katarzyna Mieszawska / Data: 31.08.2023
Sukanek

Influencerka, montażystka, fotografka i autorka książki. Justyna Suchanek nie boi się mówić o problemach, które dotykają młode pokolenie i otwarcie zdradza, jak radzi sobie z depresją. W 2014 roku rozpoczęła pracę nad własnym kanałem na platformie YouTube, gdzie nie pomija żadnego trudnego tematu.

27-letnia youtuberka znana jako "Sukanek", w mediach społecznościowych porusza tematy, o których wciąż w Polsce mówi się za mało. Zdrowie psychiczne, zwłaszcza młodych, schodzi na odległy, zapomniany plan. Jeszcze kilka lat temu pojęcia takie jak "psycholog" i "terapia" przerażały i były powodem do wstydu. Mimo że na przestrzeni ostatnich kilku lat to się zmienia, wciąż temat depresji u nastolatków i dzieci traktowany jest po macoszemu. 

Wiele gwiazd i celebrytów otwiera się na temat terapii, jednak wciąż temat chorób psychicznych jest bagatelizowany przez wiele osób. Na szczęście pokolenia urodzone po 1990 roku, dosadnie pokazują, że wsparcie specjalistów jest niezwykle cenne i może uratować życie. Takim przykładem jest m.in. Justyna Suchanek.

Jak pokochać siebie? Justyna Suchanek pokazuje, że jest to możliwe

Sukanek, mimo młodego wieku, sama przeżyła wiele traumatycznych chwil. Dorastała w rodzinie z problemem alkoholowym, jako nastolatka zmagała się z depresją. Doszła do skraju wyczerpania emocjonalnego i próbowała odebrać sobie życie. Trafiła do szpitali psychiatrycznych, gdzie próbowała poradzić sobie z autodestrukcyjnymi myślami oraz uzależnieniem od miłości. To wszystko w połączeniu z okresem dojrzewania stworzyło niemal zabójczą dawkę dla Justyny Suchanek. 

Dziewczyna jednak w odpowiednim momencie zgłasiła się po pomoc. Chociaż przyznaje, że było to ciężkie i czuła, że mogła przestać walczyć o swoje życie, postanowiła sprawdzić, co dobrego jest jeszcze przed nią. Sukanek przestała bać się swoich najskrytszych sekretów i postawiła pierwszy krok w stronę lepszego jutra.

"Dzięki terapii odbudowałam moją pewność siebie. Nie ma nic złego w tym, że jest się chorym psychicznie. Ważne jednak, żeby się leczyć i sobie pomóc" - napisała na swoim Instagramie Justyna Suchanek.

Media społecznościowe dały jej możliwość wyrażenia siebie

Sukanek rozpoczyna autorski cykl "Szczerze o…", gdzie porusza ważne tematy. Mówi o depresji, zaburzeniach odżywiania, myślach, które potrafią zmienić perspektywę wszystkiego. Wie, że chce pomagać innym wyjść zwycięsko z walki z chorobami psychicznymi. Wkrótce wydaję książkę pt. "Jak się nie zabić i nie zwariować".

Korzystając z terapii, przez lata uczyła się siebie na nowo, przerobiła bolesne i traumatyczne zdarzenia z przeszłości, a dziś nie wstydzi się o tym mówić. Nauka rozróżniania i rozumienia emocji pomogła jej lepiej ukształcić siebie. Dziś jest szczęśliwa i dumna z tego, w jakim jest miejscu, a także cieszy się, że udało jej się uzyskać wsparcie. Suchanek chciałabym, aby inni także mogli czuć się dobrze w swoim ciele, a także liczyć na pomoc dlatego używa swoich profili w mediach społecznościowych, aby pokazać i lepsze i gorsze momenty swojego życia oraz to, jak sobie z nimi poradzić.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Justyna Suchanek jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w sieci