#wszechmocne

Dr Karolina Pierzynowska - Polka, która zrewolucjonizowała świat nauki

Data: 17.08.2022
Karolina Pierzynowska

Dr Karolina Pierzynowska we wrześniu 2021 roku przyciągnęła uwagę Komisji Future Science Future Star Award. Odkrycie Polki to ogromny krok naprzód do zrozumienia tego, jak leczyć osoby z chorobami Huntingtona i Alzheimera.

Dr Karolina Pierzynowska pochodzi z Gdańska. To właśnie w tym mieście zdecydowała się rozpocząć studia biologiczne. W 2019 r. obroniła pracę doktorską i już wtedy była współautorką 15 prac naukowych, które zyskały uznanie nie tylko w polskim środowisku naukowym, ale także na świecie. Jej odkrycia mogą sprawić, że na dotychczas nieuleczalne schorzenia mózgu, znajdzie się lekarstwo.

Ma 30 lat i może zrewolucjonizować świat nauki

Dr Karolina Pierzynowska postanowiła skupić się na opracowaniu terapii dla osób chorujących na Alzheimera lub Huntingtona. Uniwersytet Gdański potwierdził, że trwające badania Polki przynoszą obiecujące efekty - terapia przeprowadzana na mysich modelach okazała się bezpieczna i skuteczna. U zwierząt, które cierpią na wyżej wymienione choroby, terapia sprawiła, że zmniejszyła się liczba toksycznych białek w mózgu, które odpowiadają za te schorzenia.

Osiągnięcie dr Pierzynowskiej zwróciło uwagę Future Science Future Star. To pierwszy raz w historii, kiedy laureatką tej nagrody jest Polka.

Opracowana przeze mnie metoda jest skuteczna w leczeniu choroby Huntingtona i choroby Alzheimera w modelach komórkowych i zwierzęcych, dlatego, jeśli zostanie udowodniona również w badaniach klinicznych, może być przełomową terapią różnych chorób neurodegeneracyjnych - mówiła naukowczyni w rozmowie z "Bio Techniques".

Międzynarodowe wyróżnienie jest ufundowane przez wydawnictwo "Future Science" oraz magazyn ''BioTechniques''. Celem konkursu jest wyróżnienie obiecujących młodych naukowców, których odkrycia mogą znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia ludzkości.

Młoda naukowczyni doceniona przez "Forbesa"

O dr Karolinie Pierzynowskiej zrobiło się głośno we wrześniu 2021 roku. Po zapoznaniu się z jej osiągnięciami, w grudniu tego samego roku badaczka trafiła na okładkę "Forbes Woman Polska". Magazyn wpisał Pierzynowską na listę 100 Kobiet Roku.

Na tym jednak nie koniec - wyrazy uznania biolożka otrzymała również od L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, które przyznało specjalne stypendium. Taka promocja biolożki oraz jej osiągnięć to spore wyróżnienie i dodatkowa motywacja do kontynuacji badań.

Katarzyna Pierzynowska jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w nauce. Masz swoją kandydatkę? Zgłoś ją w poniższym formularzu! W tej lub sześciu innych kategoriach: