#wszechmocne

Karolina Rumińska-Mikulska - jej badania mogą zmieniać świat

Autor: JBR / Data: 31.08.2023
Karolina Mikulska-Rumińska

Wielokrotnie nagradzana dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK od lat zajmuje się badaniem ferroptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórki. Badaczka jest jedną z kobiet nominowanych w plebiscycie #Wszechmocne.

Dr hab. Karolina Mikulska-Rumińska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - jak czytamy na stronie loraldlakobietnauki.pl - zajmuje się badaniem procesu ferroptozy, czyli śmierci komórki, który występuje w chorobach nowotworowych, Parkinsonie, astmie oraz sepsie.

Mikulska-Rumińska jest autorką wielu artykułów naukowych poświęconych temu zagadnieniu i w swojej pracy skupia się na identyfikacji nowych leków, które mogą pomoc zahamować wspomniany proces.

Zobacz także: Plebiscyt #Wszechmocne. Poznajcie nasze jurorki

Laureatka prestiżowych konkursów

Badaczka od wielu lat uczestniczy w licznych projektach naukowych, realizuje granty, a na swoją działalność otrzymuje stypendia naukowe, w tym m.in. stypendium Sciex-NMSch na École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii. Jest laureatką nagrody International Rising Talents, przyznawanej kobietom, których badania mogą zmieniać świat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To wielki zaszczyt dołączyć do grona utalentowanych kobiet, które poprzez ciężką pracę wkładaną w rozwój badań nie tylko przykładają się do zwiększenia reprezentacji kobiet w nauce, ale także przyczyniają się do znalezienia rozwiązań problemów, z którymi mierzy się dzisiejszy świat" - mówiła o nagrodzie Mikulska-Rumińska.

Zmiana podejścia do kobiet w nauce

Jak czytamy na stronie lorealdlakobietnauki.pl - Mikulska-Rumińska przyznała, że dzięki promowaniu wśród młodych kobiet kierunków matematyczno-przyrodniczych zmienia się ich podejście do nauk ścisłych. "To pozytywna zmiana, ponieważ zespoły naukowe, które charakteryzuje różnorodność nie tylko pod względem płci i doświadczenia naukowego czy narodowości są bardziej twórcze i wydajne" - podkreśliła.

Zaznaczyła też, że dla niej wzorem i inspiracją jest Maria Skłodowska-Curie, która osiągnęła sukces w czasach niewątpliwej dominacji mężczyzn w wielu dziedzinach. "Potrafiła przy tym wszystkim pogodzić swoją pasję do nauki z życiem rodzinnym, co jak wiem z doświadczenia, jest sporym wyzwaniem" - dodała Mikulska-Rumińska.

Karolina Mikulska-Rumińska jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w nauce.