#wszechmocne

Katarzyna Zdziebło jest odkryciem polskiej lekkoatletyki. "Zawsze będę sobą"

Autor: ZS / Data: 31.08.2023
Katarzyna Ździebło

Rok 2022 okazał się dla niej przełomowy. W każdym konkursie, w którym brała udział, zajmowała wysokie miejsca. "Przegląd Sportowy" umieścił ją na ostatniej pozycji swojego plebiscytu. Do tej wiadomości podeszła z ogromną dojrzałością, tłumacząc realia sportowego świata.

Katarzyna Zdziebło specjalizuje się w chodzie sportowym. Ma 26 lat i wiele ważnych tytułów na koncie. To wicemistrzyni świata na dystansie 20 i 35 km, olimpijka, a także rekordzistka Polski. W 2022 roku część fanów lekkoatletyki nie ukrywało swojego zdenerwowania plebiscytem "Przeglądu Sportowego". Chodziarka zajęła w nim bowiem ostatnie miejsce, mimo robiących wrażenie osiągnięć.

Wzięła udział na MŚ i wywalczyła dwa z czterech medali Polaków. Uznano ją za "najsłabszą"

Lekkoatletka nie kryła w rozmowie z mediami, że przyznanie jej ostatniego miejsca we wspomnianym plebiscycie trochę ją zasmuciło.

- Zdaję sobie sprawę z różnic, bo przez lata sama byłam fanką skoków narciarskich i co tydzień oglądałam zmagania w Pucharze Świata. Lekkoatletów szersza publiczność może podziwiać zaledwie kilka dni w roku, więc to naturalne, że nie jesteśmy aż tak popularni - przyznała szczerze dla Sportowych Faktów, na początku 2023 roku.

W tej samej rozmowie sportowczyni zgodziła się z werdyktem plebiscytu, twierdząc, że jest sprawiedliwy. "W sporcie na wszystko trzeba sobie zapracować" - dodała, wspominając o tym, że aby zdobyć rozpoznawalność, nie wystarczy wygrać zawodów. Wszystko wymaga czasu.

- Zawsze będę sobą i pewnie nie będę błyszczeć w mediach czy szokować skandalami. Na szacunek zapracuję sobie inaczej - podkreśliła.

Ma za sobą wiele sukcesów. Rodzice widzieli w niej lekarza

W zawodach lekkoatletycznych zaczęła brać udział w 2013 roku. Jednak to właśnie 2022 okazał się przełomowy. To wtedy Katarzyna Zdziebło wywalczyła dwa srebra. Została wicemistrzynią Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, pokonując chodem 20 km z pięknym czasem 1:27:31, który jest również rekordem Polski w tej dyscyplinie. Drugi srebrny krążek zdobyła za trasę 35 km. W tym samym roku srebro wywalczyła również podczas Mistrzostw Europy, na dystansie 20 km. Mistrzostwa Polski na 5000 metrów ukończyła na pierwszym miejscu.

Multimedalistka lekkoatletycznych MŚ 2022 z wykształcenia jest lekarką. Na jej sportową pasję z dozą niechęci patrzyli rodzice, również lekarze, którzy marzyli, aby córka miała stabilną pracę. Martwią się, że sport jest zbyt obciążający dla zdrowia.

- Gdybym chciała biegać, mieliby do tego taki sam stosunek. Im chodzi o ciężki wysiłek, o zużycie stawów. Uważają, że to jest niefizjologiczne, że wszystko, co robię złego mojemu organizmowi, wyjdzie mi bokiem, gdy będę starsza. Może wyjdzie. Liczę się z tym (...). Tata docenia moje wyniki i je szanuje, ale uważa, że medycyna jest jedyną słuszną drogą. - wyjawiła w trakcie wywiadu dla "Gazety Wyborczej".

Katarzyna Ździebło jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w sporcie.