#wszechmocne

Urszula Krzyżańska - kobieta na wagę złota

Autor: ALLE / Data: 08.09.2023
Urszula Krzyżańska

Urszula Krzyżańska od 15 lat jest wolontariuszką medyczną, pomocniczką w Hospicjum-Palium w Poznaniu zaangażowaną w pomoc osobom ubogim. "Istnieje powszechna opinia u pacjentów, że jeżeli Ula jest na oddziale, jest się w dobrych rękach" - czytamy w zgłoszeniu nadesłanym nam przez czytelniczkę.

W 2015 roku zwyciężyła w konkursie "Poznański wolontariusz roku" w kategorii 50+. Dwa lata później została "Wolontariuszem Roku 2017" w kategorii seniorów. Dziś zajmuje się przede wszystkim działalnością w wolontariatach, w tym pomocą w Hospicjum-Palium w Poznaniu. Pochodząca z Puszczykowa Urszula Krzyżańska została zgłoszona i nominowana w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet w plebiscycie WP Kobieta.

Kobieta na wagę złota

Urszula Krzyżańska działa w wolontariatach już od 15 lat.


"Jest jedną z inicjatorek powstania 'Motylego Wolontariatu' przy Hospicjum-Palium w Poznaniu. Od 2009 roku aktywnie uczestniczy w wolontariatach. By spełnić oczekiwania pacjentów, będących często w stanie terminalnym, we własnym zakresie nabyła umiejętności z zakresu kosmetyki i fryzjerstwa. Opiekuje się również pacjentami w domowym hospicjum. Dzieli się wiedzą i inspiruje wolontariuszy do przygotowywania niespodzianek dla pacjentów" - czytamy w przesłanym zgłoszeniu.

Wśród pacjentów, jak i innych wolontariuszy, cieszy się ogromną sympatią i zaufaniem. Według powszechnej opinii pacjentów, gdy jest na oddziale, "jest się w dobrych rękach".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rodzina z wyboru"

Urszula Krzyżańska traktuje podopiecznych i pacjentów hospicjum jak "rodzinę z wyboru". W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" podkreśliła, że razem z innymi wolontariuszami daje im to, "co mogliby dostać w normalnym życiu na co dzień".

- Rodzinę się ma, ale ta rodzina jest z wyboru. Hospicjum to nie jest umieralnia, jak mówią niektórzy. Tutaj pacjenci chcą żyć. Żeby im polepszyć nastrój robimy im paznokcie, fryzury. Tym, co sprawa im radość jest to, że żyją i to, że dajemy im to, co mogliby dostać w normalnym życiu, na co dzień. Tak jak właśnie wizyta u fryzjera czy kosmetyczki - mówiła.

- Oni czują to, że są wyjątkowi, że poświęca im się czas. Wiedzą, że my jesteśmy z nimi sercem, zawsze z nimi porozmawiamy i zainteresujemy się nimi - podsumowała.

Urszula Krzyżańska jest nominowana w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet. Laureatkę w tej kategorii wyłoni jury.