Małgorzata Szumowska - artystka przez duże A
Małgorzata Szumowska jest jedną z najlepszych polskich reżyserek, które zostały docenione także za granicą. Na swoim koncie ma aż 34 zdobyte nagrody na 50 nominacji. Wyreżyserowała filmy takie jak "Sponsoring", "W imię...", "Body/Ciało", "Śniegu już nigdy nie będzie" oraz "Kobieta z...". Oto nominowana w kategorii #Wszechmocne w sztuce.
Małgorzata Szumowska zadebiutowała jako reżyserka po ukończeniu łódzkiej filmówki w 2000 roku. To wtedy premierę miał jej pierwszy film "Szczęśliwy człowiek", który już przyniósł jej nagrody. Od tamtego czasu reżyserka nieustannie tworzy i działa w branży filmowej. Za swoją pracę jest doceniana przez krytyków filmowych na całym świecie.
Małgorzata Szumowska jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w sztuce
Osiem lat po debiucie Małgorzata Szumowska stworzyła "33 sceny z życia", które do dziś są uznawane za jedną z jej najważniejszych produkcji.
"To jeden z najwybitniejszych polskich obrazów ostatnich lat, mówiących własnym głosem" - napisał o filmie Szumowskiej Tadeusz Sobolewski na łamach "Gazety Wyborczej".
To dzięki tej produkcji rozpoczęła współpracę z duńską wytwórnią Zentropa prowadzoną przez Larsa von Triera. W 2009 roku wyprodukowała jego film "Antychryst", a dwa lata później sama stworzyła "Sponsoring", w którym główną rolę odegrała Juliette Binoche.
Międzynarodowe uznanie przyniosły Małgorzacie Szumowskiej także filmy "W imię...", "Body/Ciało", "Twarz" oraz "Śniegu już nigdy nie będzie", który został zakwalifikowany do konkursu głównego Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film ten był również polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu międzynarodowego.
Sukces goni sukces
Za jeden z największych sukcesów Szumowska może uznać także premierę ostatniego filmu "Kobieta z..." podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2023 roku. Był on szeroko komentowany przez zagraniczne media, w tym "Variety".
"Kobieta z..." dotyka tematu, w który w Polsce uznawany jest za temat tabu. Główna bohaterka - Aniela - urodziła i wychowywała się jako Andrzej. Przez ponad połowę swojego życia musiała ukrywać prawdziwą tożsamość i funkcjonować jako mężczyzna. Szumowska dobitnie pokazuje, że Polska w 2004 r. nie jest jeszcze gotowa na rozmowy o transpłciowości.
Szumowska otrzymuje nominację do plebiscytu #Wszechmocne za bezkompromisowość, podejmowanie trudnych, ale potrzebnych tematów.. Sama angażuje się w debatę publiczną dotyczącą równości czy praw kobiet. Jej głos jest słyszalny nie tylko za pomocą obrazów, które możemy oglądać w kinie. To artystka przez duże A.
16 marca 2024 roku Małgorzata Szumowska odebrała nagrodę specjalną Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI Platinum na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii. Wyróżniono ją za całokształt twórczości.
Pozostałe nominowane w kategorii #Wszechmocne w sztuce możesz sprawdzić TUTAJ.