#wszechmocne

Kasia Gandor - biotechnolożka, która tłumaczy świat

Data: 17.08.2022
Kasia Gandor

Kiedyś jako modelka chodziła po wybiegach największych projektantów mody, a dziś opowiada w sieci o najważniejszych odkryciach nauki. Jest jedną z najbardziej medialnych popularyzatorek wiedzy w Polsce. Kasia Gandor docieka, wyjaśnia i chce wiedzieć coraz więcej.

"Czy na świecie jest za dużo ludzi?", "jak owady mogą pomóc wyżywić świat?", "czy jelita to drugi mózg?" - to tylko kilka z wielu pytań, na które stara się odpowiedzieć Kasia Gandor w ramach swojej działalności na YouTubie, gdzie ma już ponad ćwierć miliona subskrybentów. Mało? Doliczmy do tego 100 tys. obserwatorów na Instagramie i niemal 40 tys. na Facebooku.

Z wybiegu do świata nauki

Sporo, jak na influencerkę, która w sieci nie relacjonuje swojego prywatnego życia, ale chce nas czegoś nauczyć. "Nazywam się Kasia Gandor i jestem popularyzatorką wiedzy. Znam się na biotechnologii i interesuje mnie wszystko, co związane ze środowiskiem, technologią, zdrowiem, zrównoważonym rozwojem oraz punktami styku między nauką a społeczeństwem" - pisze o sobie.

Medialna biotechnolożka pociąga za sobą żądne wiedzy tłumy i udowadnia, że nie ma dziwnych pytań. Obserwuje, czyta, wyciąga wnioski, analizuje statystyki, a na dodatek potrafi w przystępny sposób wytłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Zawsze ciekawa świata, który zwiedziła wzdłuż i wszerz w nieco innej roli.

Kasia Gandor pracowała jako modelka m.in. w Londynie, Mediolanie czy Nowym Jorku, jednak po kilku latach zrezygnowała z kariery w modelingu.

Biotechnolożka tłumaczy świat

Zaczęła studiować biotechnologię, ale fascynują ją także inne dziedziny nauki. W rozmowie z "Wysokimi Obcasami" przyznała:

Lubię wgryzać się w szczegóły i sprawdzać, jak działają różne rzeczy. Kiedy zaczynam coś rozumieć, jest to dla mnie jedno z najprzyjemniejszych uczuć. Boli mnie zresztą, że różnych rzeczy nie wiem, więc cały czas się uczę

Najpierw prowadziła bloga lifestylowego, by w czasie studiów skupić się bardziej na ciekawostkach ze świata nauki. W pewnym momencie doszła jednak do wniosku, że pisanie to za mało. Zaczęła nagrywać filmy, którymi trafiła do znacznie szerszej publiki. Dziś jej nagrania docierają do dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy spragnionych wiedzy internautów.

Kasia Gandor jest nominowana w kategorii #Wszechmocne w nauce. Masz swoją kandydatkę? Zgłoś ją w poniższym formularzu! W tej lub sześciu innych kategoriach: